Pán Fico, kto je sociálny demokrat?

Autor: Martin Forró | 21.2.2012 o 0:32 | (upravené 21.2.2012 o 1:18) Karma článku: 16,16 | Prečítané:  1447x

Ako pravicovo zmýšľajúci jedinec nezastávam všetky názory sociálnych demokratov. Ale tých skutočných si vážim, ako všetkých poctivých a tolerantných ľudí. SMER-sociálna demokracia by sa teda mal v zmysle dodržavania autorských práv premenovať buď na SMER-sociálna demagógia (ospravedlňujem sa anonymnému autorovi tohto názvu), alebo ešte lepšie, na SMER-autoritársky socializmus a.s.

Ako teda vznikla sociálna demokracia (SD) a sociálni demokrati? Bola to dobová, či gnómická záležitosť? Toto si netrúfam ohodnotiť, lebo nie som historik, politológ, ani nič podobné. Dokonca ani veľmi vzdelaný človek nie som, mám iba maturitu (zatiaľ).  Poskytnem teda aspoň svoj osobný, do značnej miery sprofanovaný pohľad.

SD vznikla ako reakcia na podmienky, ktoré boli pre zamestnancov v priemysle neprijateľné. Začali sa teda organizovať, aby spoločnými silami vyrovnali moc naakumulovaného kapitálu v rukách ich zamestnávateľov. Ich cieľom bolo, v súlade s trhovým princípom vzájomnej potreby, (ktorá nie je vždy rovná, ale o tom možno niekedy inokedy), vydolovať väčší podiel na zisku spoločnosti. SD ako taká je teda legitímna, ide totiž o presadzovanie vlastných záujmov v trhovom prostredí. A punc demokracie tomu dodávala myšlienka presadiť si svoje, s čo možno najmenšou ujmou na opačnej strane. Odborové hnutia sa jednoducho snažili o  dohodnutie pravidiel, na ktorých bude vzájomná spolupráca fungovať. Kiež by boli všetci podnikatelia takí solidárni, ako T.Baťa, alebo takí prezieraví, ako H.Ford. Ale to je iba blažené prianie autora.

Na rozdiel od nich, socializmus nemá nič spoločné s princípmi trhu. Ide o utópiu vyžadujúcu akéhosi lepšieho človeka. Toto nezavrhujem, pretože neviem, akým smerom sa bude uberať evolúcia ľudstva. Ak zablúdim hlbšie do predstáv, tak v prípade, že sa vyvinieme v druh so schopnosťou zdieľať emócie na diaľku a telepaticky komunikovať, je podľa mňa socializmus ideálna voľba spoločenskej zmluvy.

V ešte horšom prípade však ide o pozlátku, cez ktorú presvitá privatizovanie štátu. Nie v zmysle predaja štátneho majetku, ale ako spomenul pán Fořt, Fico sa riadi heslom občana Kapeta -2: teda, že štát som ja. Áno, SuDr Fico. Autoritársky socialista. Zastánca monštróznej štátnej mašinérie, ktorá prerozdeľuje zdroje medzi ľuďi. Háčik je v tom, že ich musí aj brať od tých istých ľudí (v množnom čísle, čaro socializmu totiž spočíva v tom, že sa na ňom dá parazitovať). A ako správny kamarát, pomocou tohoto aparátu prerozdeľuje aj svojim kámošom, a sebe. Je to vskutku oveľa výkonnejší stroj na okrádanie, ako provízie z privatizovania štátneho majetku. Neodvažujem sa kvantifikovať všetky nekalé zisky pochybných osôb, ale podľa mňa, ak je Dzurinda Gorila, tak Fico je King Kong (tuším aj tento názov už niekto použil, opäť sa ospravedlňujem, meno autora nepoznám). Tento odsek je vlastne tak triviálny, že som ho ani nemusel napísať.

Najsmutnejšie je to, še SMER-SD ani nezastáva hodnoty socializmu v prvom zmysle podľa tohto článku. Súdruh Fico iste chápe, že takto svet nefunguje. A ak nechápe tak mu to istotne niekto našepkal. Podľa toho, ako mizerne sa vyjadruje, a aký je právnický diletant, sa obávam, že to druhé. Nepomôže mu ani červený diplom, keď bol na Gymnáziu Alberta Einsteina prednášať o ľudských právach, tak mňa, zasrana, tam jednoducho nepustili. Riaditeľka sa obávala, že by som vyprodukoval škandál. Mal som v čerstvej pamäti jeho jednoznačne protiústavný zákon, ktorý pripúšťal "vo verejnom záujme" stavať aj na nevyvlastnených pozemkoch. A to som sa ani neplánoval pustiť do filozofického hodnotenia verejného záujmu, ktorý podľa mňa nie je tak jednoduchý, ako jednoducho s ním hranol manipuloval.

Okrem toho ma ako nadšenca pre exaktné vedy irituje jeho vágne manipulovanie s matematikou a štatistikou. Som zhnusený. Natoľko, že žiadam čitateľov o odpustenie prípadných preklepov, alebo gramatických chýb.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?